Дали съм медийно грамотен учител?

Животните в дигиталната гора

След като вече познавате своето животно, може би сте любопитни да разберете кои са другите?

Катерицата е акробат и няма проблеми с цифровите медии.


Язовецът е задълбочен в областта на цифровите медии и лесно се ориентира в цифровия свят.


Глиганът е дигитално всеяден, но си има навици и обича да се придържа към простите неща.


Лисицата е истински опортюнист в дигиталния свят, като е целенасочена и осъзнава опасностите на дигиталните медии, но не се страхува от тях.


Котката има своя собствена гледна точка, като клони повече към негативна и критична позиция към всичко дигитално.


Заекът се страхува от дигиталния свят и го използва възможно най-малко.


Еленът се спотайва в цифровите мрежи, но избягва да се изявява онлайн и да създава цифрово съдържание.


Таралежът се чувства претоварен и застрашен от бързо развиващия се цифров свят, като използва минимално количество цифрови медии поради липса на умения и знания.


Мечката притежава основните компетенции и е силно мотивирана да използва цифрови медии, макар и предпазливо, тъй като усеща, че новите неща понякога могат да бъдат непосилни.


Вълкът е дигитално ориентиран и интелигентен, но понякога е неразбран поради пропуски в комуникацията.

Всички животни са различни и имат своите силни и слаби страни. Само ако работят заедно в дигиталната гора, те могат да се учат едно от друго и да си помагат взаимно, за да станат медийно по-грамотни.

Нива на модела DigCompEDU

Свързахме животните с 6 нива на компетентност от Рамката за дигитална компетентност на преподавателите (DigCompEdu*).

*DigCompEdu е рамка, разработена от Европейската комисия, предназначена за оценяване и повишаване на дигиталните компетентности на преподавателите чрез категоризиране на уменията в специфични нива на владеене. Тя служи като изчерпателно ръководство за преподавателите, за да се ориентират в цифровия пейзаж и ефективно да включат технологиите в образователните практики.

Punie, Y., editor(s), Redecker, C., European Framework for the Digital Competence of Educators: DigCompEdu , EUR 28775 EN, Publications Office of the European Union, Luxembourg, 2017, ISBN 978-92-79-73718-3 (print),978-92-79-73494-6 (pdf), doi:10.2760/178382 (print),10.2760/159770 (online), JRC10746



Трябва ли да изчакам, докато стана перфектният учител по медийна грамотност?

Без значение кое животно сте, не е късно да повишите своята медийна грамотност! Не е необходимо да чакате, докато станете експерт, за да започнете работата в клас. Използвайте компетенциите, които вече притежавате, за да въведете медийната грамотност в класната стая! Вие сте по-грамотни медийно, отколкото си мислите.

Като учител вероятно има многобройни неща, които вече правите по отношение на медийната грамотност, но не ги отбелязвате. Ето защо искаме да ви предоставим преглед на всички теми, които могат да включват медийната грамотност (по DigcompEDU). 

Защо медийната грамотност в образованието?

Медиите присъстват във всеки аспект от живота ни. Тъй като младите хора са потопени в наситена с медии среда още от ранна възраст, е важно медийната грамотност да бъде включена в учебната програма. Отговорност на преподавателите е не само да научат учениците как ефективно да се ангажират с медиите, но и да възпитат у тях умения за критично мислене, които са от съществено значение за ориентирането им във всекидневните онлайн преживявания. В тази цифрова епоха насърчаването на медийната грамотност дава на учениците необходимите инструменти, които да разбират и използват по добре обмислен начин.

Complete and Continue